City of Glass

Pytania dotyczące Sons of Liberty i dodatku Substance

Moderatorzy: Snake., GM

City of Glass

Postprzez SaladinAI » N maja 03, 09 14:46

City of Glass, powieść Paula Austera będąca częścią jego Trylogii Nowojorskiej. Fanom MGS 2 powinna coś mówić nawet jeżeli nie mieli dotąd styczności z książką.

Obrazek

Pierwotnie dwójka zakładała szereg postaci, które ostatecznie nie trafiły do skończonego tytułu. Wśród bohaterów znaleźć możemy niejakiego Daniela Quinna. Miał on odgrywać rolę Pułkownika, który okazywał się konstruktem SI. W rzeczywistości Quinn to postać z wymienionej już wyżej powieści. Natomiast bliżej nam znany Peter Stillman także wziął się z detektywistycznej prozy Austera.

Co łączy zarówno powieść jak i grę to tematyka pytania o istotę rzeczywistości oraz problemy z tożsamością. Główny bohater Daniel Quinn, przybiera różne tożsamości z czasem jednak zostaje zmuszony do szukania własnej tożsamości - ostatecznie traci poczucie rzeczywistości w której się znajduje, sprawia że całą sytuacje uznaje za iluzję i że jest w stanie powrócić do swojej pierwotnej tożsamości. Sięga do pamięci, stara się przypomnieć siebie, jaki był na początku lecz sprawia mu to dużą trudność - ostatecznie zatraca sam siebie, tracąc dom i wszelką nadzieję.

Peter Stillman z kolei to zleceniodawca Quinna, każe mu śledzić swojego ojca który nosi to samo imię i nazwisko. Gdy jednak ojciec znika Daniel decyduje się na śledzenie jego syna - główny bohater zwraca także uwagę iż obydwoje wyglądają tak jakby byli bliźniakami.

Kończąc, niewykluczone iż ta powieść jest prawdziwą inspiracją drugiej odsłony serii może nawet kluczem do jej poznania, gdyż obydwa dzieła odnoszą się do filozofii postmodernizmu.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez SaladinAI » Śr maja 06, 09 12:06

Ludzie, wyluzujcie, co za dużo postów to nie zdrowo. Znowu serwer nie wyrobi...
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez Gillian » Śr maja 06, 09 12:20

Może i jest inspiracją, może nie. Warto by było to przeczytać, by móc coś osądzić. Wyszło to u nas?

Edit: wygląda na to, że wyszła cała trylogia.
http://www.rebis.com.pl/rebis/public/bo ... t&id=K2555
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez SaladinAI » Śr maja 06, 09 12:29

Wiesz dla mnie nie ma bardziej przekonywającego dowodu na to - imiona i nazwiska dwóch postaci, z tej książki wylądowały w dwójce. Ponadto sama tematyka jak też pewne zestawienie bohaterów - Jack/Daniel poszukujący swej prawdziwej tożsamości i Snake jako Pliskin w rozdwojeniu dwóch Stillmanów. Zarówno powieść jak i gra kończą się nie dając żadnych odpowiedzi, zostawiając mętlik w głowie.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez greyfox » Śr maja 06, 09 12:39

Saladin01 - z każdym przeczytanym Twoim postem coraz bardziej mnie zadziwiasz - wielki szacunek z mojej strony. Jakim sposobem Ty do tego dochodzisz ? czytasz tak dużo czy po prostu wyszukujesz takie smaczki ? Wyciskasz z mgs2 ostatnie soki wręcz .....
Jedna rzecz powoduje następną.
Człowiek ma słabości, jest wadliwy.
Wada prowadzi do poczucia winy.
Poczucie winy do wstydu.
Wstyd rekompensuje sobie dumą i pychą.
A kiedy upada jego duma,
rozpacz bierze górę i prowadzi do jego destrukcji.
Avatar użytkownika
greyfox
Revolver Ocelot
 
Posty: 171
Dołączył(a): N lip 13, 08 12:55
Lokalizacja: Stalowa Wola

Postprzez SaladinAI » Śr maja 06, 09 12:41

Nie, po prostu ściągam z Wikipedii :D Ale już kiedyś kilka osób to wyciągnęło na światło dzienne - dlatego pisze.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez Crusher » Śr maja 06, 09 14:23

jak dla mnie Kojima za dużo ściąga od innych, powinien tworzyć w 100% swoje dzieła, chociaż wtedy z kolei nie wiadomo jakby te MGSy wyglądały...
Avatar użytkownika
Crusher
Vamp
 
Posty: 359
Dołączył(a): Pt maja 16, 08 14:24
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez SaladinAI » Śr maja 06, 09 19:32

Prawda jest tak że wszystko już było - czasem jak coś wykombinuje sam się łapie na tym że gdzieś to już zobaczyłem/wyczytałem. Ale takie odniesienia dodają głębi grze.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez ColonelAI » Śr maja 06, 09 21:21

Ta książka została wydana w Polsce? Jak tak to już wiem co kupić/wypożyczyć.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
Avatar użytkownika
ColonelAI
Raging Raven
 
Posty: 1039
Dołączył(a): Pn sie 27, 07 17:18
Lokalizacja: GW

Postprzez Gillian » Śr maja 06, 09 21:26

ColonelAI napisał(a):Ta książka została wydana w Polsce? Jak tak to już wiem co kupić/wypożyczyć.

ja napisał(a):Edit: wygląda na to, że wyszła cała trylogia.
http://www.rebis.com.pl/rebis/public/bo ... t&id=K2555


Sam mam zamiar kupić, kiedy przeczytam część rzeczy, które mi się nazbierały.
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez ColonelAI » Śr maja 06, 09 22:02

Chyba nie mają jej na stanie.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
Avatar użytkownika
ColonelAI
Raging Raven
 
Posty: 1039
Dołączył(a): Pn sie 27, 07 17:18
Lokalizacja: GW

Postprzez Gillian » Śr maja 06, 09 22:24

No nie muszą. Ważne, że Rebis to wydał. Teraz trzeba będzie się rozejrzeć. Ale tak jak mówię - w moim przypadku gdzieś w okolicy wakacji : )
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez ColonelAI » Cz maja 07, 09 14:16

U mnie będzie ciężko. Najbliżej mam do Krakowa, tam będzie na pewno łatwiej znaleźć.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
Avatar użytkownika
ColonelAI
Raging Raven
 
Posty: 1039
Dołączył(a): Pn sie 27, 07 17:18
Lokalizacja: GW

Postprzez Gillian » Cz maja 07, 09 15:11

Najbliżej masz do Internetu ; )
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez SaladinAI » Cz maja 07, 09 15:59

To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez Gillian » N maja 10, 09 00:52

RyuEX napisał(a):jak dla mnie Kojima za dużo ściąga od innych, powinien tworzyć w 100% swoje dzieła, chociaż wtedy z kolei nie wiadomo jakby te MGSy wyglądały...
Nie ściąga. Inspiuje się. Gdyby jego gry nie były tak mocno zakorzenione w kulturze, wydaje mi się, że straciłyby wiele ze swojej głębi. Bo przecież za to chyba je cenimy - że odnajdujemy w nich przeróżne odniesienia do innych dzieł, wydarzeń, postaci znanych zarówno z rzeczywistości jak i fikcji.
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez Faja » N maja 10, 09 16:55

Jak dla mnie to seria MGS zbyt wiele nawiązań nie ma. Nie liczę opisów filmów serwowanych przez Para-Medic, ani cytatów Mei Ling. O wiele więcej nawiązań do filmów, gier i książek ma chociażby seria Silent Hill, a szczególnie druga i trzecia część.
What is a man? A miserable little pile of secrets! But enough talk... Have at you!
Avatar użytkownika
Faja
Big Boss
 
Posty: 3031
Dołączył(a): Wt lip 29, 08 15:35
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez Gillian » Pn maja 11, 09 23:02

Jak dla mnie to seria MGS zbyt wiele nawiązań nie ma.
Nie? A wyżej wymienione przez Saladina? A te wymienione przez samego Kojime? Snake? Pliskin? MGS jest pełen nawiązań.


A co do książki. W Matrasie jest cała trylogia ta od rebisu ale aż za 39zł :/. A wcale to jakieś obszerne w papier nie jest, drogo... Sa też inne książki tego autora. W Empiku są tylko te inne. W American Bookstore tylko dwie jakieś cieniutkie książeczki po 35zł każda.

Ale jest też już Graf Zero, po którego chyba wrócę jutro... Kij, że Neuromancer nie tknięty :/
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez Gillian » Cz paź 22, 09 17:40

W Matrasie dalej to stoi. Chyba sobie kupię. Czytał już ktoś? Rzeczywiście warto?
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez SaladinAI » Pt gru 11, 09 19:24

Ojciec Raidena (Fanshawe)
Ojciec Raidena pojawia się jedynie w jego fałszywych wspomnieniach. Został śmiertelnie ranny podczas wypadku z bronią na polowaniu. W jego wspomnieniach ma twarz Solidusa.


Fanshawe to po prostu kolejna postać z City of Glass która miała się pojawić w MGS 2.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez Gillian » N gru 27, 09 00:06

Dostałem Trylogię Nowojorską pod choinkę ;D.
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez SaladinAI » Wt wrz 28, 10 11:09

twilite kid, czytałeś już?

Wspominam o tym nie bez kozery gdyż w dzisiejszej Wyborczej znajduje się wywiad z autorem książki. Rozmowa dotyczy jego nowej powieści (o pacyfiście Walkerze ;) ), ponadto twórca mówi o tym w jakim politycznym stanie znajdą się Stany Zjednoczone oraz o wojnie i jej niszczącym wpływie na jednostki.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez Gillian » Wt wrz 28, 10 11:51

Czytałem. Jednak ogólnie poza pewnymi detalicznymi zapożyczeniami nie zwróciłem uwagi na jakieś mocniejsze nawiązania do MGSów.
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez SALADYN » Wt wrz 28, 10 14:36

Saladin01 napisał(a):Rozmowa dotyczy jego nowej powieści (o pacyfiście Walkerze ;)


Williamie Walkerze ???
Avatar użytkownika
SALADYN
I was made to fight. I AM a gun
 
Posty: 10247
Dołączył(a): Cz maja 29, 08 09:53

Postprzez Gillian » Wt wrz 28, 10 16:50

Ale tak ogólnie całą trylogię polecam, czytało mi się bardzo przyjemnie. Niedługo pewnie poszukam czegoś innego od Austera.
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez SaladinAI » Wt wrz 28, 10 17:15

SALADYN napisał(a):Williamie Walkerze ???


Nie :)

Wywiad i książka:

http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226, ... ialny.html
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Re: City of Glass

Postprzez SaladinAI » Cz wrz 06, 12 15:42

Znak wznowił trylogię.

A idźcie wpizdu. Niedawno stała po niecałą dychę, a teraz jest za niecałe cztery.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35


Powrót do Metal Gear Solid 2 i Substance

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron