Symbolika

Pytania dotyczące Sons of Liberty i dodatku Substance

Moderatorzy: Snake., GM

Symbolika

Postprzez SaladinAI » So lis 28, 09 12:44

MGS 2 posiada bogatą symbolikę. Jej znaczenie nie jest jednak dla mnie jasne i to wielu momentach, zakładając oczywiście że ów szereg symboli rzeczywiście posiada jakieś znaczenie.

Największym zbiorem symboli jest film otwierający grę. W pierwszej kolejności widzimy ewolucję przekazywania informacji - od kamiennych tablic poprzez pismo aż do ery cyfrowych danych.

W samych danych widzimy różne obliczenia - czy coś znaczą? Widzimy na przykład ciągle przewijającą się liczbę 9301334 ale są tam też dane statystyczne mówiące o milionach w okresie ostatnich pięćdziesięciu lat.

Co jeszcze widzimy? Symbol radioaktywności a zaraz po nim symbol zagrożenia biologicznego i...heksagon. Ten ostatni zastanawia mnie najbardziej - przewija się przez całą grę, najpierw składa się z niego cały film otwierający, począwszy od węża do nazwisk aktorów układając się niejako w chemiczny wzór. Dalej - heksagon to przecież poszczególne struktury Big Shell, także w kształcie sześciokąta są znaki na podłodze Arsenal Geara. Pamiętacie? To te ukazujące się pod stopami Raidena. Co oznaczają?

Mamy także mocny symbol rozpadającego DNA. Według Kojimy ma to symbolizować uwolnienie się Snake'a z jego dziedzictwa genetycznego (o ile dobrze pamiętam).
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez Gillian » So lis 28, 09 15:42

Mnie od początku ciekawiła ta symbolika heksagonu. Czy to po prostu taki designerski zabieg, czy może rzeczywiście to coś oznacza?
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez SaladinAI » So lis 28, 09 17:14

Może to:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Koronen

Ale teraz się uśmiejesz:

Perun - słowiański bóg gromów i piorunów czyli taki Raiden. Najlepsze jest jednak to że ten heksagonalny znak:



Obrazek

Jest znany jako Gromoviti znaci i jest symbolem Peruna. Ludzie malowali go na domach w celu uniknięcia uderzenia piorunem. Jeśli Kojima zna słowiańską mitologię to się uśmieje.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez Pabian01 » So lis 28, 09 20:28

Miły zbieg okoliczności. Mimo, że jest to wyraźne nawiązanie to jest to przypadek.

Pewnie od Peruna wziął się Piorun ;)
Priority my butt
Avatar użytkownika
Pabian01
Jack the Ripper
 
Posty: 1654
Dołączył(a): Pn maja 07, 07 20:25
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Symbolika

Postprzez SALADYN » So lis 28, 09 21:47

Saladin01 napisał(a):Mamy także mocny symbol rozpadającego DNA. Według Kojimy ma to symbolizować uwolnienie się Snake'a z jego dziedzictwa genetycznego (o ile dobrze pamiętam).


Bardzo dobrze pamiętasz przecież odrywająca się część DNA przybiera postać węża.

Co do Peruna i heksagonu , skoro Koji ma ulubionego reżysera w osobie Wajdy i wie co Katyń to wcale bym się nie zdziwił gdyby znał i szukał symboliki w słowiańskich wierzeniach.
Avatar użytkownika
SALADYN
I was made to fight. I AM a gun
 
Posty: 10247
Dołączył(a): Cz maja 29, 08 09:53

Postprzez SaladinAI » N lis 29, 09 12:22

Tak, w zasadzie wystarczyło by wpisać w wyszukiwarce gods of thunder i mamy całą symbolikę. No bo dlaczego Raiden w zasadzie tak się nazywa?
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez George Sears » So gru 05, 09 19:29

W MGS4 Snake nazywa Jacka błyskawicą.
Przykro mi moje piękne. Jeszcze kiedyś was zobaczę.
George Sears
Inkarnacja VR
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz gru 03, 09 20:13
Lokalizacja: Shadow Moses

Postprzez SaladinAI » Pn kwi 12, 10 12:00

W sumie nic nowego ale Kojima znów o tym pisze:

At the end of MGS2, Raiden is overwhelmed by Arsenal Gear, this is a mirror image of the scene where “Pinocchio” is swallowed by the whale. The only difference is Raiden entered through the mouth, then digested by the enormous information society, and disposed out of the place where the sun doesn’t shine.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Re: Symbolika

Postprzez jackonoga » N mar 31, 13 21:26

Witam, jestem nowym użytkownikiem na waszym forum. Nowe gry z uniwersum Metal Gear wróciły moją duszę nałogowi. Tyle słowem wstępu.

Piszę, bo przekonany jestem, że wszyscy zainteresowani, na pewno zauważyli to od razu, ale tutaj nikt, tego jeszcze nie pisał. Heksagony pojawiają się jako kafelki w szpitalu, po którym wije się nasz Wielki Szef, w najnowszej odsłonie serii.
jackonoga
Inkarnacja VR
 
Posty: 4
Dołączył(a): N mar 31, 13 11:53


Powrót do Metal Gear Solid 2 i Substance

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron