Seria Metroid

Moderator: GM

Seria Metroid

Postprzez Gillian » Cz gru 27, 12 22:34

Zakładam temat zeby w innych nie spamować ;).

I zaczynam z grubej rury: po ok 2h z Metroid Prime jestem zachwycony! To w sumie żaden FPS , a raczej First Person Action Adventure ;). Początkowy epizod na stacji genialnie wprowadził w klimat, a później tylko coraz lepiej! Skanowanie to super patent, strzelanie nie uciążliwe, gameplay nastawiony na eksplorację. Ta gra wydaje sie miec wszystko to, co lubię. Teraz żałuje, ze nie gralem w to pare lat wczesniej, bo pewnie by mnie zachwyciło jeszcze bardziej. Zwlekalem kiedys z kupnem GCN i zwlekalem... Choć z drugiej strony na Wii sterowanie jest mocno uwspolczesnione (gralem na emu w wersje GCN i troche było koślawo jak na dzisiejsze standardy). Pruję dalej, nie ma co!
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Re: Seria Metroid

Postprzez SALADYN » Pt gru 28, 12 00:27

Ja również bardzo miło wspominam Metroid Prime, kończąc tą grę spędziłem przy niej dużo czasu i jedyny jej minus to nikłe replaybility, po prostu nie chciało mi się przechodzić tego drugi raz choć teraz przy okazji zakupu wii (w niedalekiej przyszłości) nie będę miał oporów na kolejne jej zaliczenie i może w końcu zaliczę napoczętą drugą część i resztę tej serii.
A jak twoje przymiarki do Other M, pewniak czy masz wątpliwości ?
Avatar użytkownika
SALADYN
I was made to fight. I AM a gun
 
Posty: 10247
Dołączył(a): Cz maja 29, 08 09:53

Re: Seria Metroid

Postprzez Gillian » Pt gru 28, 12 01:47

Other M jest ponoc relatywnie slabe. Priorytet maja Prime'y z trylogii a potem Super Metroid ze SNESa bo ma opinie najlepszego z Metroidow. Polecane mi tez te z GBA. Ale wszystko w swoim czasie ;)
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Re: Seria Metroid

Postprzez SALADYN » Pt gru 28, 12 01:58

Czy za słabość można brać odmienność gameplayu który jak nie patrzeć w przypadku Metroidów zmienił się już trzeci raz przy okazji Other M ?
Nie powiedziałbym ale też nie mam na czym oprzeć argumentów broniących Other M przynajmniej do czasu aż sam ogram, tymczasem gdyby ktoś nie wiedział o co loto w tych Metroidach niech uderza w link poniżej.

http://www.gametrailers.com/full-episodes/90j5yi/gt-retrospectives-metroid-retrospective--part-1
Avatar użytkownika
SALADYN
I was made to fight. I AM a gun
 
Posty: 10247
Dołączył(a): Cz maja 29, 08 09:53

Re: Seria Metroid

Postprzez Gillian » Pt gru 28, 12 02:43

Nie wiem, czytałem recenzje, czytałem opinie metroidowych wyjadaczy i wyglada na to, ze to słaby Metroid. Spotkałem sie z opinia (ktora często sprawdza w kontekście innych serii), ze to nie Metroid jest genialny, ale teamy ktore je robia. Ten Hunters na DSa tez nijaki ponoc.
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Re: Seria Metroid

Postprzez Gillian » Cz lut 21, 13 23:15

Parę dni temu skończyłem wreszcie Metroid Prime.
Podzielę się paroma uwagami, ale raczej na zasadzie plusy/minusy. Na szerszą formę quasi-recenzencką się nie porwę, to już nie te czasy :). No i nie będę mówił, na czym gra polega, bo od tego są recenzje właśnie.

Zacznę od tego co mi nie przypadło do gustu, bo jest tego mniej.

MP to gra, która opiera się przede wszystkim na eksploracji. Akcja i walka jest tu raczej dodatkiem. Takie opinie o MP słyszałem i tak do tej gry podszedłem. Ale były sytuacje, kiedy tej akcji było sporo, a raczej sporo walki. Które to często kończyły się szaleńczą ucieczką, chęcią jak najszybszego uniknięcia konfrontacji. A z racji tego, że MP opiera się też w dużej mierze na backtrackingu, te sytuacje się często powtarzają. Czasami po prostu trzeba było gdzieś iść i przechodzić wielokrotnie przez parę najeżonych przeciwnikami pomieszczeń, które chciało się jak najszybciej mieć za sobą. Czasami sama myśl o tym, że gdzieś trzeba iść i po drodze rozprawić się znowu z tymi denerwującymi piratami (bo nie wspomniałem - respawnują się) był zniechęcający. I to mój największy zarzut, na który składa się kilka pomniejszych. Bo nie miałbym nic przeciwko backtrackingowi, gdyby można było po prostu przemknąć przez pomieszczenie i nie miałbym nic przeciwko większymi starciami z przeciwnikami, gdyby można było ich załatwić raz i koniec. Owszem - z czasem jest łatwiej, bo dostajemy nowe upgrady, ale jak wspomniałem - jest to męczące i zniechęca po n-tym razie. Zwłaszcza, kiedy błąkamy się, bo nie wiadomo, co robić dalej albo kiedy szukamy sekretów.

Z pomniejszych elementów, które mi nie spasowały, w spoilerze:
Spoiler:


A co mi się podobało? Poza tym wszystko. To, że gra jest oldskulowa w najlepszym tego słowa znaczeniu. To kwintesencja gameplayu. Żadnych filmików, żadnych przerywników. Historia owszem jest do odkrycia, ale na własną rękę za pomocą skanowania otoczenia. A trzonem gry jest jej mechanika. Po prostu wykorzystujemy to, co gra nam daje, aby wykonywać kolejne zadania. Za co jesteśmy nagradzani upgradami, które pozwalają na więcej. Gra stawia szereg wyzwań i pozwala graczowi opracować rozwiązanie, nie podsuwając na każdym kroku jakichś sugestii. Trzeba wykombinować, co i jak zrobić środkami, które są dostępne. Mamy pewien odległy cel i do niego dążymy. Nie to co dzisiaj często się widuje. Instant fun, nieodległe cele, szybkie wykonywanie zadań. Idź tu, otwórz drzwi, drzwi są zamknięte. Nim zdążysz się zorientować, gra podpowiada alternatywne rozwiązanie. Pyk, myk - ciągła akcja, coś musi się dziać, cały czas gra musi sugerować, co robić dalej, aby nie było sytuacji, że przez parę minut gracz jest zdezorientowany, żeby przypadkiem nie zapomniał, jaki jest jego cel. W MP tu tego nie ma, można grać we własnym tempie, które jest dość równomiernie rozłożone. Są intensywniejsze momenty, ale to raczej gracz sobie je dozuje. No i gra fajnie dopinguje do działania, do szukania kolejnych upgradów, dzięki takiej tajemniczej otoczce. Gracz widzi zamknięte drzwi i ciekawość zżera, co za nimi jest. Dlatego ciągły postęp cieszy, backtracking tak bardzo nie boli, bo ciekawość jest silniejsza. Co będzie dalej, jaki fajny gadżet teraz dostanę i co dzięki niemu będę mógł zrobić, gdzie się dostać i do czego się tym razem dobrać :).

Dla mnie to w tym momencie jedna z najlepszych gier poprzedniej generacji i jedna z najlepszych gier, w jakie grałem w ostatnich miesiącach. Może tylko Skyrim mnie bardziej zaabsorbował w ciągu ostatniego roku. Metroid Prime to dyszka murowana. Pewnie gdybym w to grał parę lat temu, dzisiaj miałbym do tej gry bardzo mocny sentyment, który pozwoliłby mi postawić grę na podium 6 generacji, ale spokojnie może stanąć obok MGSów, SH2, Shenmue czy najlepszych GTA.
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Re: Seria Metroid

Postprzez Gillian » Cz gru 12, 13 23:46

Skończona trójka.

Wiele ponad to, co już pisałem dodać nie mogę.

Na pewno podobał mi się mniejszy nacisk na backtracking, który stał się jakby opcjonalny. Owszem trzeba czasem łazić tu i ówdzie, ale nie jest tak, że gra często goni z jednego końca mapy na drugi. Goni, ale rzadziej :). Na początku obawiałem się, że przez to miejscówki stracą trochę swojego charakteru, ale jednak zapamiętałem wiele z nich (jak się okazało przy okazji powrotu po power upy).

Fajnie, że mimo, iż walk rzeczywiście trochę jest, to jednak nie są jakieś irytujące i można było bossów pokonać za pierwszym czy drugim razem. W MP1 ostatni bossowie napsuli mi krwi i było ich trzech pod rząd. Tutaj jest inaczej i walka mnie tak nie zmęczyła - co zaliczam na plus, bo to nie jest mocny element Metroidów. Najważniejsza jest eksploracja i rozwiązywanie zagadek środowiskowych. W tej kategorii wydaje mi się, że jest to poziom porównywalny z pierwowzorem.

Generalnie grało mi się bardzo przyjemnie, wyszło prawie 15h wg licznika, choć czas spędzony z grą (doliczyć kilka powtórek, czytanie logów itd) szacuję na ponad 20, a Wii policzyło mi chyba jeszcze więcej. Przyrównując do MP1 gra trzyma poziom. Jest w kilku miejscach lepsza, w kilku gorsza. Nie tak rozlazła jak jedynka, ale też nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Każda z nich ma swój unikalny klimat i nie będę wybierał faworyta. Aczkolwiek brakło po prostu jak dla mnie efektu WOW. Czy za szybko podszedłem do MP3? Czy źle że przeskoczyłem dwójkę zostawiając na koniec? Ciężko powiedzieć, ale jeśli MP1 to dla mnie murowana dyszka m.in. dzięki unikalnemu wrażeniu, jakie mi tamta gra serwowała, tak MP3 to po prostu więcej tego samego z kilkoma (niewielkimi) innowacjami. Co równa się 9 z plusem :).
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Re: Seria Metroid

Postprzez Gillian » Śr mar 05, 14 16:30

Metroid Prime na Oculus Rift: http://youtu.be/24DphJUSGCg
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Re: Seria Metroid

Postprzez SALADYN » Śr mar 05, 14 16:37

OMG, tak bardzo chce.
Avatar użytkownika
SALADYN
I was made to fight. I AM a gun
 
Posty: 10247
Dołączył(a): Cz maja 29, 08 09:53

Re: Seria Metroid

Postprzez Gillian » Śr mar 05, 14 17:51

Szkoda, że pewnie nigdy ten OR nie trafi na konsole. Ciekawe jak to VR od Sony, o którym się coś plotkuje.
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Re: Seria Metroid

Postprzez SALADYN » Pt cze 16, 17 18:23

Woohhooo, Metroid Prime 4 to chyba będzie mój powód do zakupu Switcha.
Avatar użytkownika
SALADYN
I was made to fight. I AM a gun
 
Posty: 10247
Dołączył(a): Cz maja 29, 08 09:53

Re: Seria Metroid

Postprzez Gillian » Pt cze 16, 17 19:30

Jak dla mnie mogli sobie wsadzic te zapowiedz. Ogladalem to na zywo, patrze MP4, OMG! A potem zdziwienie - gdzie zwiastun? Radosc przez niesmak...
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Re: Seria Metroid

Postprzez SALADYN » Pt cze 16, 17 20:35

Brak konkretów trochę boli ale i tak się cieszę.
Avatar użytkownika
SALADYN
I was made to fight. I AM a gun
 
Posty: 10247
Dołączył(a): Cz maja 29, 08 09:53

Re: Seria Metroid

Postprzez uci » So cze 17, 17 04:41

jeszcze samus return na 3DSa
Avatar użytkownika
uci
Uber Big Boss
 
Posty: 8409
Dołączył(a): Cz lut 23, 06 14:05
Czytam: MGS:Guns of the Patrits - Project Itoh

Re: Seria Metroid

Postprzez SALADYN » So cze 17, 17 15:36

Yup, tylko że remake to nie to samo co kontynuacja jednego z najlepszych FPS'ów w historii.
Avatar użytkownika
SALADYN
I was made to fight. I AM a gun
 
Posty: 10247
Dołączył(a): Cz maja 29, 08 09:53

Re: Seria Metroid

Postprzez Gillian » So cze 17, 17 21:08

FPSow? Bez przesady ;). Z Metroda taki FPS jak z MGSa TPS ;)
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Re: Seria Metroid

Postprzez SALADYN » N cze 18, 17 12:00

Miałem napisać FPP, zawsze to mylę. Choć na upartego FPS to też poprawna kategoria dla serii Prime.
Avatar użytkownika
SALADYN
I was made to fight. I AM a gun
 
Posty: 10247
Dołączył(a): Cz maja 29, 08 09:53


Powrót do Gry i Konsole

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron