Symbolika [spoilery]

O brakującym ogniwie w historii Big Bossa

Moderator: GM

Symbolika [spoilery]

Postprzez Coldman » N cze 27, 10 02:32

Na Zanzibar mamy świetny tekst traktujący o symbolice w "Peace Walker." Dotyczy on jednak głównie wszelakich wizualnych oznaczeń, które interpretowane były na długo przed 17 czerwca. Po dokładnym przeszperaniu gry można doszukać się w niej mnóstwa symboli, alegorii czy ukrytych znaczeń. Na początek wychwyciłem i wybrałem takie:

- Filmik pt. "Peace" to alegoria drogi krzyżowej The Boss. Można by nawet powiedzieć "The Boss Chrystusem narodów". Własna decyzja o poświęceniu na rzecz ocalenia ludzkości przed nuklearną zagładą, symboliczna droga z coraz boleśniejszymi skutkami i wreszcie ostatnie ujęcie po zanurzeniu Peace Walker'a - leżąca wśród białych kwiatów, symbolizujących niewinność, The Boss w pozie umierającego Chrystusa (zwróćcie uwagę na ułożenie nóg). Tak, ta maszyna to tak naprawdę The Boss, zbawczyni ludzkości. I to dwukrotna. Piękna, poruszająca scena i jedna z najlepszych jakie Kojima w życiu zrobił.

- podczas jednego z briefingów Paz, mówi ona o właściwości tamtejszego gatunku motyla. Owa właściwość to barwa, jaką przybiera. Jest to jednak zależne tylko i wyłącznie od konta i punktu widzenia obserwatora. Mimo że "Peace Walker" został opatrzony tym symbolem przez Strangelove z innych powodów (kwestia ewolucji AI - od kokonu aż po motyla) ciężko nie odnieść słów Paz do nowego wcielenia The Boss. Kwestia tego czy jest zabezpieczeniem dla ludzkości czy iluzją chorego człowieka, czy jest w samej istocie dobre czy złe, a także czy odnosić się może do czasów innych niż epoka Zimnej Wojny? Odpowiedzi na te pytania jest tyle, ile punktów widzenia.

- po ujawnieniu się i zaraz przed walką w ZEKE, Paz mówi do Snake'a: "Nie nazywaj mnie Paz! Jestem Oceanem Spokojnym!". Mnie interesuje teraz etymologia tej nazwy, a idąc za cytatem z Wikipedii myślę, że każdy sam zauważy aluzję do postaci młodej blondynki: "Nazwa została nadana przez żeglarza portugalskiego w służbie hiszpańskiej Ferdynanda Magellana, gdyż przez większą część jego wyprawy dookoła świata ocean ten faktycznie pozostawał spokojny. Jednak w rzeczywistości pacyficzne wyspy nękane są przez liczne huragany i tajfuny, a otaczające lądy naszpikowane są wulkanami." No i trafił Big Boss na wulkan ;)
"All those moments will lost in time like tears in the rain..."
Avatar użytkownika
Coldman
banan
 
Posty: 539
Dołączył(a): N kwi 11, 10 18:03

Re: Symbolika [spoilery]

Postprzez SaladinAI » Pt maja 03, 13 11:37

Na protestanckich (chyba), przedwojennych nagrobkach została umieszczona symbolika Motyla wpisanego w zagryzającego własny ogon Uroborosa. Warto odnotować użycie oraz wspólne występowanie takich znaków w rzeczywistości.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Re: Symbolika [spoilery]

Postprzez SALADYN » So maja 04, 13 00:07

Uroboros symbolizuje nieskończoność ale co ma niby w tym wszystkim robić motyl ?
Avatar użytkownika
SALADYN
I was made to fight. I AM a gun
 
Posty: 10247
Dołączył(a): Cz maja 29, 08 09:53

Re: Symbolika [spoilery]

Postprzez SaladinAI » So maja 04, 13 10:25

Motyl oznacza metamorfozę, przekształcenie z formy materialnej do duchowej, zmartwychwstanie.

http://mgs.gram.pl/wordpress/mgs-peace- ... e-walkera/

Uniwersalny symbol dla wielu religijnych środowisk chociaż podzielonych geografią. W artykule podkreśliłem znaczenie przemiany w odniesieniu do życia Big Bossa. Taka interpretacja nie jest zła, ale w kompletnym produkcie jest metaforą odrodzenia The Boss w maszynowym ciele, przepisaniu jej duszy na informację. Takie sam znaczenie występuje przy symbolu Sowy. Stąd Peace Walker trafia do mojej emgieesowej czołówki, gdyż potrafi opowiedzieć historię oraz zakomunikować jej sens na płaszczyźnie obrazów, nie tylko słów.

Ale węża scalonego z motylem do tej pory nie widziałem - ciekawe czy Kojima był świadomy tak silnych związków z praktycznym użyciem tych symboli.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Re: Symbolika [spoilery]

Postprzez kALWa888 » So maja 04, 13 14:09

Szkoda że miałem okazję zagrać w PW tylko raz nie mając tym samym czasu na przyjrzenie się jej. Jak to dobrze, że na forum jest ktoś kto zwraca uwagę na podobne sprawy :).
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
kALWa888
Liquid Snake
 
Posty: 2700
Dołączył(a): Pn cze 01, 09 12:28

Re: Symbolika [spoilery]

Postprzez SALADYN » So maja 04, 13 15:31

Samą symbolikę motyla znam (czytam wszystkie artykuły) ale jakie może mieć jednocześnie zastosowanie uroborosa i motyla ?
Logika każe sądzić że chodzi o jakiś niekończący się cykl przemian tylko że jakoś nie widzę w tym żadnej postaci czy wydarzenia z serii.
Avatar użytkownika
SALADYN
I was made to fight. I AM a gun
 
Posty: 10247
Dołączył(a): Cz maja 29, 08 09:53


Powrót do MGS Peace Walker

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron