Nawiazania do Mitologii Nordyckiej

Tutaj możecie porównywać wszystkie częsci, dyskutować o nich i wymyslać najróżniejsze tematy dotyczące każdego Metal Geara

Moderatorzy: Infernal Warrior, GM

Nawiazania do Mitologii Nordyckiej

Postprzez kul2 » Cz gru 21, 06 13:11

Byl swego czasu taki temat, ale chyba nikt go nie zapisal, co wiecej byl tez swietny artykul, ale nie umiem go znalezc.

Na chwile obecna sa dwie teorie, jedna starsza druga nowsza, zaczynamy od starszej:

Big Boss to Odin; Ocelot, Solid i Liquid to w kolejnosci - Tyr, Thor i Loki. Odin jako najstarszy i najmadrzejszy z nordyckich bogow jest reprezentowany przez BB. Poswiecil swoje oko by zdobyc wiedze -> BB stracil oko ratujac Eve.
Tyr, bog wojny, podobnie jak Ocelot jest wielkim wojownikiem. Prawa reke odgryzl mu wilk -> prawa reka zostala Ocelotowi odebrana przez lisa.
Thor, syn Odina to Solid Snake, syn Big Bossa.
Loki, ktory jest bratem Thora, to podstepny cwaniak ktory ciagle cos knuje. LS uknul intryge by SS uruchomil Rexa.

Mitologia Nordycka mowi, ze bogowie, zyja w Asgardzie [rozne zrodla podaja rozna pisownie], miejscu w ktorym nie ma wojny, ale nie ma tez swietosci. Nie jest to Valhalla, bo lezy poza niebem, mozna powiedziec ze to Outer Heaven...

No i zaczatki drugiej teorii, w ktorej role Lokiego przejmuje Ocelot.

Raven i Sniper Wolf [nie pytajcie jak, to teoria] wracaja by dzialac z Big Bossem. BB to Odin, ktory nie mial oka, mial dwa kruki i dwa wilki na swoje rozkazy.
Ocelot to Loki, a SS - Thor.
Loki to oszust, ciagle knujacy jakies intrygi tak jak Ocelot. Asgard to Outer Heaven. Patrioci to Giganci, wrogowie Asgardu. Wszystko konczy sie Ragnarokiem

Jak Wam sie to widzi?

Kilka linkow dla ciekawskich:

http://jababox.w.interia.pl/InteriaSent/Asgard.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mitologia_nordycka
http://www.dhost.info/myth/nord.htm

Loki- bóg psot i figli,przebiegły oszust, złodziej, któremu nie można ufać. Jest również czarujący, mądry, ma sardoniczne poczucie humoru, śmiejąc się z innych nie rzadziej niż z siebie. Może przybierać formę dowolnego zwierzęcia. Loki brał udział w wielu przygodach bogów, które czesto zaczynały się od zamieszania, jakie on wywoływał. Zrobił wiele dobrego dla asów ale i wiele zła. Za swoje zachowanie został wygnany z Asgardu i przykuty do skaly. Jadowity wąż saczył mu na twarz jad. Jego drżenie powodowalo trzesienia ziemi. Spłodził wiele potworów min. Ogiera Sleipnira (konia Odina), Boginę umarłych Hel, Wilka Fenrisa i Węża Jormungandra

Odin, Odyn, Othinn- bóg walki, wojny i mądrości. Władca Asów, żyjacy w swojej siedzibie Walaskjal w Asgardzie, skąd może widzieć wszystkie światy. W jego siedzibie Valhalli, Walkirie (żeńskie duchy bojowe) służą wojownikom, którzy padli w bitwie i będą pomagać bogom w wielkiej bitwie Ragnarok. Na ramionach Odyna siedzą dwa kruki, Hugin ("Myśl") and Munin ("Pamięć") które mogą latać pomiędzy światami, by przynosić Odynowi wiedzę i wieści. Odyn często pomaga bohaterom, lecz jest dość kapryśny i może się zwrócić przeciwko człowiekowi z błahego powodu lub bez powodu.

Thor- bóg piorunów. Jego bronia jest magiczny młot Mjollnir, poza tym Thor ma pas podwajajacy jego siłę i żelazne rękawice, którymi chwyta Mjollnira. W pewnycm sensie rywal Odyna, Thor jest bogiem prawa i porządku, ulubieńcem ludzi.

Tyr- Bóg bitew, jedyny, który miał dość siły i odwagi, by związać Fenrisa. Stacił dłoń podczas pętania wilka Fenrisa. Fenris tylko wtedy dał sobie założyć na szyję linę gdy jeden z bogów włoży mu do pyska rękę. Gdy lina nie dała się przerwać odgryzł rękę Tyrowi.
Ostatnio edytowano Cz gru 21, 06 13:49 przez kul2, łącznie edytowano 2 razy
'Tak kompleksowe podejście do budowania społecznej odpowiedzialności obywateli za swój osobisty i grupowy wpływ na konieczność obniżenia emisji gazów cieplarnianych w tym CO2, jest przesłanką wysokiej efektywności uzyskanych efektów.'
Avatar użytkownika
kul2
Niewidzialna Armia
 
Posty: 2927
Dołączył(a): Śr lip 13, 05 17:55

Postprzez Infernal Warrior » Cz gru 21, 06 13:38

To ma sens. Nic nie wiedzialem o powiazaniach o tej mitologii wiec jestem lekko oszolomiony. Niezle teorie, znajac Kojime to na pewno z nich czerpal.
Avatar użytkownika
Infernal Warrior
Raging Raven
 
Posty: 1039
Dołączył(a): Cz paź 26, 06 13:09
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Kraków

Postprzez odin » Cz gru 21, 06 14:48

Było, było ;) Na Gamefaqs nawet kiedys bylo cale omowienie tego tematu a plik mial chyba jakies 30 kB. Ale co trzeba zauwazyc, to powtarzajace sie slowo "odin" :P
Avatar użytkownika
odin
od internetu mi urwiesz!
 
Posty: 214
Dołączył(a): Śr lip 13, 05 17:58
Lokalizacja: nie wiem.

Postprzez kul2 » Cz gru 21, 06 15:42

Gdyby bylo na gfaqs to bym mial ;)
Pamietam ze Teddy zakladal ten temat i chyba wklejal info ze stronu Butchera, tak przynajmniej kojarze. Zreszta to gdzie to bylo i kto to napisal nie jest przedmiotem tego tematu.

Sadzicie, ze Kojima naprawde sie tym inspirowal, czy moze jest to zbieg okolicznosci? A moze znacie jakies inne nawiazania?
'Tak kompleksowe podejście do budowania społecznej odpowiedzialności obywateli za swój osobisty i grupowy wpływ na konieczność obniżenia emisji gazów cieplarnianych w tym CO2, jest przesłanką wysokiej efektywności uzyskanych efektów.'
Avatar użytkownika
kul2
Niewidzialna Armia
 
Posty: 2927
Dołączył(a): Śr lip 13, 05 17:55

Postprzez odin » Cz gru 21, 06 15:51

Te Twoje inicjatorskie pytania ;)
Ja pamietam dosc dawno temu, gdy zakladalismy pierwsze forum na phpbb, to dawales z tym temat i byl chyba link do gamefaqs. Wtedy mialem avatar z okiem tygrysa ;)

kul
Nie psuj mi tego watku, prosze. To na 100% nie bylem ja, tego akurat jestem pewny. Moglo byc na forum GF, ale nie bylo faqa na ten temat, tego tez jestem pewny.
Owszem to bylo na pierwszym forum phpbb, Teddy mial wtedy jeszcze inna ksywe stad przeczucie ze to on podrzucil to info. Ktore zreszta zostalo zignorowane. Wydaje mi sie ze na forum TUS przewinal sie ten temat pare razy.
Avatar użytkownika
odin
od internetu mi urwiesz!
 
Posty: 214
Dołączył(a): Śr lip 13, 05 17:58
Lokalizacja: nie wiem.

Postprzez Hal » Cz gru 28, 06 15:38

Faktycznie, za dużo tu zbieżności by uznać te powiązania mitologii nordyckiej z MGSem za przypadkowe. Wygląda na to, że Hideo czerpał swoje inspiracje również z tych historii. Mnie osobiście zaskakuje niesłychane podobieństwo postaci Tyra do Ocelota. Sam fakt, że stracił rękę po tym jak odgryzł mu ją wilk (w grze Gray Fox, czyli lis), już jest wystarczająco wymowny. Interesująca jest jednak inna kwestia. Jeżeli Kojima rzeczywiście czerpał inspirację również z tej mitologi, a wszystko na to wskazuje, to ciekawe, czy w naszej ukochanej serii będzie mieć też swoje odbicie umieszczenie Tyra (Adamski) wśród "synów" Big Bossa. Skojarzenia Naked Snake'a z Odinem są nazbyt oczywiste, a za takim rozwiązaniem przemawia wiele nie do końca jasnych, wypowiedzianych przez bohaterów sagi kwestii.
Przeczytałem setki książek, po to tylko by zrozumieć, że wcale ich nie potrzebuję
Avatar użytkownika
Hal
Zanzibar
 
Posty: 1246
Dołączył(a): Pn wrz 18, 06 15:30
Lokalizacja: Brandy Hall
Gram: Gran Turismo 6

Postprzez Bizon » Cz gru 28, 06 16:34

Można powiedziec że Adamska jest w pewnym stopniu synem BB (teraz liquid go kontroluje).
https://www.youtube.com/user/BizonBlady
My mama said to get things done.
You'd better not mess with Major Tom...
Avatar użytkownika
Bizon
Rozwalił beton w drobny mak
 
Posty: 2045
Dołączył(a): Cz lut 23, 06 09:51

Postprzez Kazek » Cz sty 25, 07 23:08

no niezle po przeczytaniu tego nie ukrywam ze jestem w niezlym szoku... :shock: kojima musial o tym wiedziec podobnie jak o historii prawdziwego Saladyna
Avatar użytkownika
Kazek
Running Man
 
Posty: 67
Dołączył(a): N sty 14, 07 00:04
Lokalizacja: Orneta

Postprzez whymaster » Pt sty 26, 07 00:14

Zafascynowalem się tym, jednak czy to grzech czerpać inspiracje...
Już odchodzisz w niepamięć, Już nieważne ludzkie łzy, Już niepotrzebne moje zdanie, Tylko nasze, cudze sny. - Whymaster
Avatar użytkownika
whymaster
Semper Fi
 
Posty: 143
Dołączył(a): So gru 16, 06 13:36
Lokalizacja: Heaven

Postprzez Simon » Wt wrz 23, 08 00:22

Very interesting...Koji musiał czerpać z tych mitów. To po prostu nasuwa się samo po przeczytaniu tych krótkich 'biografii'. Zresztą znając mistrza Konami na pewno to zrobił:)
Chwała mu za to bo dzięki temu mamy doskonałą sagę wybitnego dzieła!
'A cornered fox is more dangerous than a jackal!'

Obrazek
Avatar użytkownika
Simon
Liquid Snake
 
Posty: 2505
Dołączył(a): Wt maja 27, 08 23:50
Lokalizacja: Skwierzyna
Gram: MGSV The Phantom Pain

Postprzez Pabian01 » Wt wrz 23, 08 11:19

SolidSimon dzięki za przypomnienie tego tematu ;)

Ta pierwsza teoria jest bardzo sensowna. Druga już troszkę bardziej naciągana.
Uważajcie na małe spojlery z MGS4
W drugiej Loki był cały czas zły, a jak było z Ocelotem sami wiemy. Tylko gdzie ten Ragnarok ? Końcówka 4 aktu ? Gdzie byłby Raiden w tym wszystkim ;) Może Ragnarok to już końcówka MGS4 kiedy to Snake niszczy Patriotów i rodzi się nowy świat, bez przemocy itp.
Priority my butt
Avatar użytkownika
Pabian01
Jack the Ripper
 
Posty: 1654
Dołączył(a): Pn maja 07, 07 20:25
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez Simon » Śr wrz 24, 08 00:21

Pabian napisał(a):SolidSimon dzięki za przypomnienie tego tematu ;)

You're welcome:)
'A cornered fox is more dangerous than a jackal!'

Obrazek
Avatar użytkownika
Simon
Liquid Snake
 
Posty: 2505
Dołączył(a): Wt maja 27, 08 23:50
Lokalizacja: Skwierzyna
Gram: MGSV The Phantom Pain

Postprzez SaladinAI » Pn sie 10, 09 16:48

Sadzicie, ze Kojima naprawde sie tym inspirowal, czy moze jest to zbieg okolicznosci? A moze znacie jakies inne nawiazania?


Chyba to drugie. Co jak co ale Big Boss nie miał oka znacznie wcześniej nim powstało Shadow Moses i gdy w głowie Kojimy nie szmaciła się blondo włosa piękność. Więc to:

Poswiecil swoje oko by zdobyc wiedze -> BB stracil oko ratujac Eve.


Mi nie pasuje.

Tyr, bog wojny, podobnie jak Ocelot jest wielkim wojownikiem. Prawa reke odgryzl mu wilk -> prawa reka zostala Ocelotowi odebrana przez lisa.


Tutaj lepiej - ale Ocelot to bardziej szpieg, mąciciel i bardzie pasuje do Lokiego

Mitologia Nordycka mowi, ze bogowie, zyja w Asgardzie [rozne zrodla podaja rozna pisownie], miejscu w ktorym nie ma wojny, ale nie ma tez swietosci. Nie jest to Valhalla, bo lezy poza niebem, mozna powiedziec ze to Outer Heaven...


OH powstało znacznie wcześniej niż MGS, w czasach gdy Snake nie był jeszcze synem Big Bossa i gdy nie było Liquida i Solidusa. Dlatego to zbieżność przypadkowa, chyba że zakładamy iż Kojima miał w głowie te nawiązania w czasach Metal Geara i ciągnał je do czasów MGSa, w co wątpię.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35


Powrót do Wszystko o serii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron