Haruki Murakami

O filmach, książkach, muzyce, religii, filozofii, wszystkich sprawach 'wyższych'

Moderator: GM

Postprzez kul » N sie 29, 10 07:32

Przygoda z owca. To jego pierwsza wydana ksiazka, czuc ze byl jeszcze nieoszlifowany, chociaz to i tak bardzo dobra pozycja.
Jak i reszta ktore czytalem.
I bought a ceiling fan the other day. Complete waste of money. He just stands there applauding and saying "Ooh, I love how smooth it is."
Avatar użytkownika
kul
Niewidzialna Armia
 
Posty: 1042
Dołączył(a): N sie 23, 09 11:49
Lokalizacja: Luoyang, Henan, ChRL
Gram: O kurde...
Czytam: ...

Postprzez Gillian » N sie 29, 10 10:42

Jestem już pod koniec i bardziej podoba mi się niż uwielbiana Kronika ptaka nakręcacza. Jednak do Norwegian Wood czy Kafki trochę jeszcze daleko. Za resztę się będę brał niedługo ; )
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez kul » Pn sie 30, 10 20:38

twilite kid napisał(a):Jestem już pod koniec i bardziej podoba mi się niż uwielbiana Kronika ptaka nakręcacza. Jednak do Norwegian Wood czy Kafki trochę jeszcze daleko. Za resztę się będę brał niedługo ; )


A ja wrecz przeciwnie. Kronike uwielbiam. Norwegian Wood lezy na polce i sobie czeka w spokoju...
Z pewnoscia warto tez zainteresowac sie 'O czym mysle kiedy(...)', bo jest bardzo osobista i dlatego tak wyjatkowa. No i o bieganiu ;)
I bought a ceiling fan the other day. Complete waste of money. He just stands there applauding and saying "Ooh, I love how smooth it is."
Avatar użytkownika
kul
Niewidzialna Armia
 
Posty: 1042
Dołączył(a): N sie 23, 09 11:49
Lokalizacja: Luoyang, Henan, ChRL
Gram: O kurde...
Czytam: ...

Postprzez Gillian » Pn sie 30, 10 21:27

Wydzieliłem bo myślę, że Murakami zasługuje na osobny temat ; )


Jak dla mnie do tej pory najlepsza jest Norwegian Wood. Urzekło mnie to, że mimo iż jest realistyczna, to jednak zachowana jest ta magia stylu opowieści. No i w zasadzie jest taka prosta, a jednak elektryzuje.


O czym myślę... widziałem w empiku i zastanowiło mnie to, iż jest tłumaczeniem z angielskiego. Nie wiem czy HM napisał ją po angielsku, ale ja po prostu uwielbiam styl Zielińskiej-Elliott. Kobieta odwala znakomitą robotę. Ciężko mi porównać to do oryginałów, bo japońskiego nie znam, ale wydaje mi się, że to, co urzekło mnie w powieściach HM, czyli perfekcyjne operowanie zdaniami i przekazywanie informacji przy użyciu minimum środków, jest również w dużej mierze jej zasługą.


Pierwszy tom 1Q84 ma się ukazać już we wrześniu, niedługo później chyba kolejne. Jednak ja jeszcze zapoznałbym się z kilkoma innymi, interesują mnie zwłaszcza te krótsze utwory.
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez kul » Wt sie 31, 10 07:26

twilite kid napisał(a):
O czym myślę... widziałem w empiku i zastanowiło mnie to, iż jest tłumaczeniem z angielskiego. Nie wiem czy HM napisał ją po angielsku, ale ja po prostu uwielbiam styl Zielińskiej-Elliott.


Nie no, napisal po japonsku, ale w zadnym wypadku nie czuc ze jest to tlumaczenie tlumaczenie.
A juz zwlaszcza ze jest to tlumaczenie z angielskiego. Normalnie przy niektorych pozycjach szlag mnie trafia bo czytam po polsku a widze zdania po angielsku.

Jezeli interesuja Cie krotsze to polecam przede wszystkim 'Po zmierzchu'.
I bought a ceiling fan the other day. Complete waste of money. He just stands there applauding and saying "Ooh, I love how smooth it is."
Avatar użytkownika
kul
Niewidzialna Armia
 
Posty: 1042
Dołączył(a): N sie 23, 09 11:49
Lokalizacja: Luoyang, Henan, ChRL
Gram: O kurde...
Czytam: ...

Postprzez Gillian » So lis 26, 11 23:18

kul napisał(a):Jezeli interesuja Cie krotsze to polecam przede wszystkim 'Po zmierzchu'.
Mam, czytałem i nie porwało tak bardzo. Jednak jedna rzecz zwróciła moją uwagę - byłem pod wielkim wrażeniem opisu gry zespołu jazzowego, można było po prostu usłyszeć w głowie każdy z instrumentów z osobna. Mistrzostwo.

Za to kończę trylogię 1Q84. Długo wyczekiwany 3 tom się pojawił i pochłonął mnie tak jak pozostałe. Minus jest taki, że czytam do późnej nocy i zdarza mi sie zaspać do pracy ; ). Ale mimo wszystko, jest to jedna z najlepszych historii Murakamiego. Czyta się jednym tchem. Niby wszystkie jego książki powielają ten sam charakterystyczny sposób narracji, ale ja to łykam bez popity.

Wcześniej czytałem kontynuację Owcy czyli Tańcz tańcz tańcz no i również mnie zafascynowała.

Jeszcze mi kilka książek zostało i mam zamiar zebrać i przeczytać je wszystkie. Nie wiem jak facet to robi, ale za każdym razem odpływam i daję się całkowicie pochłonąć. To z pewnością też zasługa tłumaczki.


EDIT:
No i trylogia 1Q84 skończona. Tak jak sie spodziewałem - krótka lektura przed snem skończyła sie o 3 w nocy ; ). Generalnie jedna z najlepszych historii Murakamiego, jakie czytałem. Obok Kafki, Norwegian Wood i Kronik można postawić.
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Re: Haruki Murakami

Postprzez SaladinAI » Śr sie 14, 13 16:23

Koledzy, co z Murakamiego polecacie? W Matrasie go wyprzedają za bezcen:

http://www.matras.pl/szukaj/?autor=Haruki%20Murakami

Pomijając Trylogię - Kronika ptaka nakręcacza, Norwegian Wood, Sputnik Sweetheart? Czy jeszcze coś innego?
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Re: Haruki Murakami

Postprzez Gillian » Śr sie 14, 13 18:27

Nie czytalem opowiadan, ale cala reszte w tej smiesznej cenie mozna brac w ciemno. Ze wskazaniem oczywiscie na Norwegian Wood, Owce i Kronike. Ale te cienkie ksiazeczki tez sa przyjemne - super na jedno, dwa posiedzenia. No ale ja lykam kazda ksiazke HM :]
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Re: Haruki Murakami

Postprzez uci » Śr sie 14, 13 19:57

Ja czytałem tylko Kafkę nad morzem.
Też warto
Avatar użytkownika
uci
Uber Big Boss
 
Posty: 8409
Dołączył(a): Cz lut 23, 06 14:05
Czytam: MGS:Guns of the Patrits - Project Itoh

Re: Haruki Murakami

Postprzez kul » Śr sie 14, 13 20:45

Opowiadania są często wykorzystywane w książkach w jakiś sposób. W moim odczuciu to po prostu taki poligon doświadczalny przed powieściami, więc warto się nimi zainteresować dopiero po zapoznaniu się z dziełami dłuższymi.
I bought a ceiling fan the other day. Complete waste of money. He just stands there applauding and saying "Ooh, I love how smooth it is."
Avatar użytkownika
kul
Niewidzialna Armia
 
Posty: 1042
Dołączył(a): N sie 23, 09 11:49
Lokalizacja: Luoyang, Henan, ChRL
Gram: O kurde...
Czytam: ...

Re: Haruki Murakami

Postprzez SaladinAI » Cz wrz 12, 13 17:29

Kronika ptaka nakręcacza w Biedronce za niecałą dychę od 19 (wydanie kieszonkowe). Czyli jeszcze taniej.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35


Powrót do Kącik intelektualisty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron