Zaułki Miasta Nocy

O filmach, książkach, muzyce, religii, filozofii, wszystkich sprawach 'wyższych'

Moderator: GM

Zaułki Miasta Nocy

Postprzez SaladinAI » So cze 26, 10 11:07

Na półkach naszych księgarni trafiają wznowione wydania książek autorstwa Williama Gibsona. Miałem okazję skosztować już jego Trylogię Ciągu, na horyzoncie rysuje się jednak jego kolejna seria zwana Trylogią Mostu. Jako pierwszą z książek serii poznamy Światło wirtualne - i tu mam pytanie: czytał ktoś? Jak to się ma do reszty twórczości autora, zwłaszcza atmosfery i koncepcji cyberpunkowych?
Ostatnio edytowano So sie 07, 10 14:22 przez SaladinAI, łącznie edytowano 1 raz
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez SaladinAI » So lip 10, 10 09:52

Nikt nie czytał? Damn it...za to w sierpniu czeka nas wydanie Maszyny różnicowej - książki Gibsona napisanej wraz z Sterlingiem. Czekałem na to od dłuższego czasu:

Gibson i Sterling pisali „Maszynę różnicową” na fali zainteresowania XIX wiekiem i Charlesem Babbage’em. Wszystko zaczęło się od postawienia prostego pytania: co by było, gdyby to właśnie Babbage dokonał rewolucji technologicznej w XIX wieku? Tytułowa Maszyna różnicowa to pierwsze urządzenie, które można nazwać komputerem we współczesnym znaczeniu tego słowa, zostało obmyślone w 1822 przez angielskiego matematyka i wynalazcę, Charlesa Babbage'a.
Z czasem Lord Babbage porzucił budowę maszyny różnicowej gdy tylko wpadł na pomysł innej, bardziej zaawansowanej,którą nazwał maszyną analityczną. Po ponad 150 latach od narodzin tej koncepcji zespół naukowców z Londyńskiego Muzeum Nauki w końcu zbudował według oryginalnych planów jedną z pierwszych maszyn różnicowych Babbage'a. Urządzenie to wykonało pierwszą serię obliczeń na początku lat 1990 i dało wyniki z dokładnością do 31 cyfr, co daleko wykracza poza dokładność zwykłego, kieszonkowego kalkulatora.
„Maszyna różnicowa” Gibsona i Sterlinga to klasyczny przykład nowego nurtu SF, któremu nadano termin steampunk. Nurtu, który wykorzystuje alternatywne scenariusze rozwoju historii, zabawa historią.i jej innym rozwojem.Jest to obecnie klasyka światowej SF i sztandarowy przykład literatury wykorzystującej różne epoki historyczne dla pokazania alternatywnych możliwości rozwoju cywilizacji.


http://katedra.nast.pl/nowosci/13216/Ja ... roznicowa/
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez Gillian » So lip 10, 10 10:01

O proszę. To trzeba będzie kupić ; ). Mimo że mnie Gibson zniechęcił tym wychwalanym Neuromancerem, to Maszyne różnicową od dawna chciałem przeczytać, więc jest okazja.
Avatar użytkownika
Gillian
Uber Big Boss
 
Posty: 8739
Dołączył(a): Wt maja 08, 07 22:30

Postprzez kul » Śr lip 14, 10 16:29

Jako pierwszą z książek serii poznamy Światło wirtualne - i tu mam pytanie: czytał ktoś?

Przebijalem sie pare lat temu przez cala trylogie mostu. Wydaje mi sie, ze nawet o tym pisalem hmm...mam - http://ja.gram.pl/blog.asp?id=12874&y=2008&m=3
Prawde mowiac jakos ta trylogia przeszla obok mnie. Przeczytalem, pamietam kilka scen, podobal mi sie motyw z Idoru, ale nie powiedziem ze wsiaknalem w ten swiat. Moze to kwestia okresu w ktorym czytalem? Jak bedziesz miec okazje kupic tanio, albo wypozyczyc to sie nie wahaj, ale kupowac za wiecej niz 30zl odradzam.
Podobnie nie podobalo mi sie Spook Country (wlasciwie to dlaczego ja jeszcze tego Gibsona czytam, skoro jego ksiazki mi srednio podchodza? Ach tak swietny Neuromancer i przyzwoite Pattern Recognition), takie pitu pitu moim zdaniem, w dodatku fatalnie wydane.

A Maszyne Roznicowa tez chcialbym zakupic, chociaz kurcze Schismatrix jakos mi nie podeszlo szczegolnie.

Skoro juz jestesmy w takich cyberpunkowych klimatach to polecam Modyfikowany Wegiel Morgana. Motyw z cialami jako powlokami przypomnial mi Dicka, wiec in plus.
I bought a ceiling fan the other day. Complete waste of money. He just stands there applauding and saying "Ooh, I love how smooth it is."
Avatar użytkownika
kul
Niewidzialna Armia
 
Posty: 1042
Dołączył(a): N sie 23, 09 11:49
Lokalizacja: Luoyang, Henan, ChRL
Gram: O kurde...
Czytam: ...

Postprzez SaladinAI » Śr sie 11, 10 17:52

Dzięki za opinię. Zmieniłem też temat na bardziej o samym cyberpunku. Co do Gibsona to chyba nie skorzystam. W kwestii Morgana to coś słyszałem - różne zresztą rzeczy.

Polecam za to nową powieść Pat Cadigan - Głupcy. Mały opis walnąłem tutaj:

http://mgs.gram.pl/forum/viewtopic.php?p=75052#75052

Wspaniała, schizofreniczna jazda, pełna brudu i ćpunów.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35

Postprzez SaladinAI » Pn kwi 25, 11 18:18

W Matrasie (w ramach promocji do końca kwietnia) poszczególne części Trylogii Mostu stoją teraz za około 20zł, czyli nie jest źle.
To swego rodzaju błędne kolo: roboty tworzące inne roboty
Avatar użytkownika
SaladinAI
Cipher watches all
 
Posty: 7022
Dołączył(a): N maja 14, 06 12:35


Powrót do Kącik intelektualisty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron