Podczas Zimnej Wojny, która toczyła się między USA, a komunistycznymi ZSRR najważniejsze były: zaskoczenie i taktyka oraz dobre uzbrojenie. Obydwa państwa nie ryzykowały ataku na siebie nawzajem z obawy na odwet przeciwnika (rakiety balistyczne z głowicami nuklearnymi), dlatego też szkolili ludzi zajmujących się infiltracją i inwigilacją wroga, zdolni byli także do lekkich działań dywersyjnych na tyłach wroga. Takich ludzi nazywano szpiegami*, (agentami) mieli oni zazwyczaj lepszy sprzęt oraz lepsze przystosowanie do walki z wrogiem, lecz jedynie byli oni potrzebni do przechwytywania pewnych informacji (tzn. dokumenty, plany itp.) lub działań dywersyjnych za linią frontu. Niestety w odróżnieniu od zwykłej regularnej armii, która walczyła w grupach (korpusy, kompanie, pułki itd.) i w bezpośrednim starciu z przeciwnikiem, szpiedzy byli zmuszeni do działania** samotnie w ukryciu bez jakiegokolwiek wsparcia (rząd się od nich po prostu odcinał). Każdy szpieg był, więc narażony na złapanie przez wroga i tortury, co prowadziło do wyjawienia ważnych informacji. Już od połowy lat ‘70*** zaczęto w XYZ**** zajmować się budowaniem urządzenia do skutecznego kamuflażu lub nawet prowadzące do całkowitego zniknięcia agenta z pola optycznego nieprzyjaciela. Powstały, więc pierwsze plany takiego urządzenia, a technologię tą nazwano stealth. Ówczesne czasy, przez słaby rozwój technologiczny uniemożliwiały stworzenie urządzenia na tyle skutecznego by mogło ukryć optycznie człowieka lub pojazd mechaniczny, ale możliwe było ukrycie np. samolotu przed wykryciem przez radar lub inny pojazd. Urządzenie to nazywamy stealth camouflage (kamuflaż optyczny) i działa na zasadzie niskiej emisji radiowej, odbijania i pochłaniania fal radiolokacyjnych oraz niskiej emisji termicznej. Samoloty wykorzystujące tą technologię to między innymi: myśliwce F-117 NightHawk oraz F-22 czy bombowiec B-2, ponieważ samoloty te nadal są narażone na wykrycie wzrokowe to zazwyczaj działają w nocy. Jak mógłby wyglądać stealth camouflage dla człowieka:

Specjalny kostium w całości powleczony materiałem półprzewodnikowym lub przewodnikowym, aby mógł przewodzić wiązkę elektryczną o niedużym napięciu, zdolny wytworzyć coś na kształt łuku elektrycznego by mogło skutecznie zakrzywiać promienie świetlne pod pewnym kątem. Niestety jest to na razie fikcja, poza tym taki kostium byłby niezwykle niezdrowy dla człowieka (spore promieniowanie elektro-magnetyczne), przy ewentualnym zamoczeniu czy rozerwaniu kostiumu, kamuflaż szlag by trafił. Jednak w wielu filmach i grach science -fiction to nie fikcja, a rzeczywistość. Z gier można wymienić choćby naszego Metal Gear Solid, a z filmów: Predator, Ghost in the Shell.

*- szpiegostwem zajmowano się już w starożytności, jednak szpiegostwo najbardziej rozwinęli Francuzi w połowie średniowiecza.
**- agenci działali na wrogim terenie, gdzie wykradali np. plany broni czy zajmowali się szpiegostwem przemysłowym. Szpieg miał przechlapane: ponieważ żołnierzy schwytanych konwencja genewska zabraniała zabijać to szpiegów brano za cywili (nie miał munduru ani nic co by wskazywało na to że jest żołnierzem) [konwencja genewska zabrania zabijać wszystkich jeńców, szpieg ma przechlapane, ponieważ oficjalnie żadne państwo nie przyzna się do wysłania kogoś takiego – przyp. kul]
***- dokładnie w 1975, nieoficjalnie: specjalny zespół badawczy przystąpił do badań nad stealth camouflage
****XYZ- pewne państwo, którego nazwy wymieniać nie będę (za bardzo boję się CIA :))

old_snake