Czy zastanawialiście się kiedyś, do jakiego narodu przynależy Vulcan Raven? Odpowiedź wydaje się prosta – jest Amerykaninem. Skąd jednak nabył swoje niezwykłe umiejętności? Otóż reprezentuje on plemię Indian – Atapasków, którzy w przeszłości powiązani byli z ludami japońskimi.

Atapaskowie (Atabaskowie) – tę nazwą określa się dużą grupę plemion zamieszkujących kontynent Ameryki Północnej, które posługują się językami atapaskańskimi (najbardziej znanym plemieniem należącym do tej grupy są Apacze i Nawahowie).

Atapaskowie zamieszkują głównie:
– Północno-zachodnią Kanadę i Alaskę.
– Oregon i Kalifornię.
– Południowo-zachodnie Stany Zjednoczone i północny Meksyk.

Pierwotna siedziba Atapasków znajdowała się w centralnej części Alaski, oraz w zachodniej Kanadzie. Był to obszar rozciągający się na wschód od łańcucha Gór Nadbrzeżnych, do Zatoki Hudsona. Następnie plemię emigrowało w kierunku południowym i zasiedliło wąski pas wybrzeża Oceanu Spokojnego (dzisiejszy stan Waszyngton i północna Kalifornia). Prześladowani przez kolonizatorów, oraz nękani wojnami toczonymi z armią Stanów Zjednoczonych, Atapaskowie przesuwali się dalej na południe, aż dotarli na tereny Arizony, Nowego Meksyku, Oklahomy, Kolorado i Teksasu.

Nie przeszkadzało to jednak Atapaskom w codziennym życiu – byli koczownikami bądź półkoczownikami. Tradycyjna gospodarka – myślistwo, łowiectwo, uzależniona była od wędrówek karibu, toteż plemię często musiało podążać ścieżkami zwierząt, aby zapewnić sobie przetrwanie. Atapaskowie zajmowali się głównie obróbką skór, kości, piór i włosia, a nawet plecionkarstwem. Ci zamieszkujący południowe tereny pałali się dodatkowo rolnictwem, obrabianiem srebra i kamienia. Znali się na garncarstwie i tkactwie.
Atapaskowie wierzyli, że wszystkie posiadane przez nich umiejętności nabyli w dawnych czasach od zwierząt. Tworzyli zwarte, dobrze zbudowane pod względem organizacyjnym społeczności, których podstawę stanowiły poszerzone rodziny, czy też zespoły kilku rodzin. Każdą rodziną dowodził wódz, który miał u swego boku szamana, oraz radę starszych Indian.
Religią Atapasków był przeważnie Szamanizm i Animizm. Warto przybliżyć obydwa te pojęcia.

Szamanizm – pojawił się około 30tys lat p.n.e. Szaman najczęściej wybierany jest przez duchy, które o wyborze dają znać w wizjach, snach czy znakach. Obowiązkiem szamana jest leczenie, wróżenie, pośrednictwo między światem ludzi, a światem duchów. Szaman to także kapłan, który odprowadza dusze zmarłych w zaświaty. Szamanizm przyjmuje także koncepcję reinkarnacji.

Animizm – forma wierzeń, polegająca na przypisywaniu duszy zwierzętom, zjawiskom przyrody, przedmiotom, roślinom.

Obecni Atapaskowie w większości przeszli na Chrześcijaństwo (gł. za sprawą misjonarzy). Jednakże wciąż pojawiają się opinie (ludzi, którzy mieli styczność z plemieniem), mówiące o tym, iż w swoich rodzinnych domkach nadal kryją prawdy o życiu, przekazywane przez tysiąclecia z pokolenia na pokolenie.

Z dawnych tradycji Atapaskowie wciąż kultywują m.in. praktyki lecznicze. Napory kolonizatorów, długotrwałe wojny o niepodległość, a także zamknięcie Indian w rezerwatach, wszystko to spowodowało gwałtowne zmniejszenie się populacji Atapasków, a także zatracanie się ich kultury. Plemię przeszło z trybu koczowniczego na tryb osiadły. Zamieszkuje rezerwaty, utrzymując się z rolnictwa, hodowli bydła, a także eksploatacji bogactw naturalnych, znajdujących się na terenach rezerwatów.

W 2000 roku 8168 obywateli USA zadeklarowało, że pochodzi od Atapaskan zamieszkujących Alaskę. Dodatkowo, aż 11493 osoby przyznały się, iż płynie w nich krew tego właśnie plemienia. 234 obywateli zaświadczyło pochodzenie od Atapaskan Kalifornijskich, a 338 osób oznajmiło, że ich korzenie wywodzą się z tego ludu.