Już od 1942 roku wojska alianckie przygotowywały się do największej w historii operacji desantowej. Jej głównym celem miało być przełamanie wału atlantyckiego, za którym to na aliantów oczekiwało 60 dywizji feldmarszałka Rundstedta. Ostatecznie szóstego czerwca roku 1944 rozpoczęła się operacja „Overlord”.

* D-Day

Desant na teren Francji poprzedziły liczne bombardowania (na niemieckie pozycje obronne zrzucono około 9400 bomb). W inwazji spadochronowej uczestniczyły 101. i 82. dywizja powietrzno – desantowa, oraz brytyjska szósta dywizja powietrzno – desantowa.
W zamierzeniu lądowanie aliantów na plażach Normandii podzielono na 5 sektorów: Sword, Juno, Gold, Omaha (ten sektor opisany został szerzej pod koniec artykułu) i Utah.

Morskiej części operacji przypisano kryptonim „Neptun”. Dwa oddziały spadochronowe otrzymały przydomki „Chicago” i „Detroit”. Ciężko uzbrojone oddziały dotarły na plażę za pomocą szybowców, wszystko w ramach operacji „Elmira”. Zrzutowi szóstej dywizji powietrzno-desantowej nadano zaś kryptonim „Tonga”.

Na normandzkich wybrzeżach stacjonowały głównie tzw. bataliony wschodnie, składające się z ochotników pochodzący z ZSRR, a nawet Azji, którzy zasilili szeregi armii niemieckiej. Doborowe jednostki niemieckie stacjonowały zaś w głębi lądu. Aliantom pomimo trudności udało się jednak zdobyć wszystkie sektory i wyruszyć w głąb Normandii.

* Plaża Omaha

Najcięższa bitwa miała miejsce w sektorze Omaha. Przeprowadzające atak na ten odcinek plaży wojska musiały zmierzyć się z 352. dywizją niemiecką, jedną z najlepiej wyszkolonych pośród wszystkich jednostek broniących Normandii. Sektor ten należał również do najlepiej ufortyfikowanych, co spowodowało, iż ostrzeliwanie i bombardowanie bunkrów nie przynosiło większych skutków. Niemal wszystkie amfibie uległy zniszczeniu. Według. oficjalnych raportów w ciągu dziesięciu minut od opuszczenie barek desantowych, główne kompanie aliantów zostały prawie całkowicie rozbite i pozbawione dowódców. Wszyscy oficerowie zostali zabici, lub ciężko zranieni. Straty wyniosły około 1 tys. ludzi.
Dowództwo zamierzało opuścić przyczółek, ale ocalali żołnierze zdecydowali się na przegrupowanie i ruszenie w głąb terenu.

* Po lądowaniu

Niemiecka 21. dywizja przeprowadziła zmasowany kontratak pomiędzy sektorami Sword i Juno. Niestety dla aliantów, krok ten zakończył się powodzeniem, gdyż Niemcy zajęli tą część wybrzeża. Jednakże opór stawiany przez artylerię przeciwpancerną, a także zwyczajna ludzka obawa o to, że dywizja może zostać odcięta, zmusiły wojska niemieckie do odwrotu.
Przyczółki alianckie atakowane były również przez 12. dywizję SS, ale za każdym razem udawało się odeprzeć nieprzyjaciela.
Dnia 26 czerwca aliantom udało się zdobyć Cherbourg. Duże zasługi miały w tym elitarne oddziały spadochroniarzy.
Kolejnym ważnym celem wojsk sprzymierzonych stało się Caen. Generał Montgomery przeprowadził trzy ataki na to miasto w okresie od 7 czerwca, do 1 lipca. Wszystko odbyło się jeszcze zanim miasto uległo bombardowaniu i zdobyciu 7 lipca, w czasie w operacji Charnwood. Następnie miejsce miała operacja Goodwood, w której brały udział wszystkie brytyjskie siły pancerne z rejonów nieopodal Caen. Atak został powstrzymany przez zaimprowizowany opór 1. i 12. niemieckiej dywizji pancernej. Straty w brytyjskich czołgach okazały się bardzo wysokie.
Niemiecki opór w tym rejonie został zlikwidowany dopiero z nadejściem 21 sierpnia, kiedy to zamknięto lukę w Falaise, dzięki oddziałom amerykańskim, polskim, a także kanadyjskim.
Ostatecznie Paryż wyzwolony został dnia 25 sierpnia roku 1944.

* Ciekawostki

W wyzwoleniu Normandii dużą wpływ odegrała również pomoc wojsk polskich. W czasie trwania morskiej części operacji należałoby wspomnieć o roli wojsk polskiej marynarki wojennej. W walkach toczonych na lądzie natomiast odznaczyły się dywizjony tworzące pierwsze skrzydło myśliwskie, które wykonywało zadania czysto taktyczne, oczyszczając pole walki poprzez niszczenie celi naziemnych i powietrznych. Polskie wojska pancerne wkroczyły do Normandii w ramach 2. Armii kanadyjskiej, działającej na lewym skrzydle alianckiego frontu.

Operacja Overlord została bardzo dokładnie przedstawiona w wielu filmach o tematyce wojennej, wymienić tu wystarczy choćby „Szeregowca Ryana” w reżyserii Stevena Spielberga, a także w grach komputerowych, przykładowo „Medal of Honor: Allied Assault”.