Nawiązania do filmów i gier w MGS4

Jak powszechnie wiadomo, Solida nie bez przyczyny nazywa się mianem Snake. Wszak tworząc postać Węża Hideo Kojima inspirował się Plisskenem z Ucieczki z Nowego Jorku. Ponadto wizerunek Big Bossa w Metal Gear 2: Solid Snake jest wirtualną kopią aparycji Seana Connery’ego. Na przestrzeni lat w serii zawartych zostało multum analogi – zarówno odnoszących się do branży elektronicznej rozrywki, jak i tej filmowej. Jakimi nawiązaniami uraczył nas Kojima w czwartej odsłonie sagi?

– Pomysł na robota Metal Gear Mk.II został żywcem zaczerpnięty z jednego z poprzednich dzieł Hideo, Snatchera (przypomnijmy, że Big Boss po wydarzeniach w Outer Heaven został prawdopodobnie poddany operacji Snatcher Project).

– Pamiętacie fragment z odtworzeniem pośmiertnego nagrania Naomi Hunter informującej nas o istnieniu FoxAlive? Wtedy to właśnie sylwetka kobiety ukazana została na licznych ekranach. Niezwykle podobną scenę serwuje nam Matrix: Reaktywacja, kiedy to Neo, w pomieszczeniu zapełnionym setkami odbiorników telewizyjnych, spotyka twórcę programu. Początkowo każdy ekran wyświetlał postać kreatora Matrixa. Niektórzy widzą w dziele Kojimy o wiele więcej nawiązań do filmu braci Wachowskich, chociażby Scaraby, które do złudzenia przypominają mątwy z tej kinowej produkcji.

– Oświadczyny Johnny’ego z Meryl w trakcie prowadzenia regularnego ostrzału, przywodzą na myśl Piratów z Karaibów: Na krańcu świata, a sam sposób wyreżyserowania walki bohaterów z FROGS Troopers jest ukłonem w stronę Pana i Pani Smith.

– Ed i Johnattan to bohaterowie, którzy pojawili się w Policenauts.

– Debriefing – Naked Son. Niespodziewane spotkanie po wielu latach, a jednocześnie ostateczne rozstanie ojca z synem, oraz z przyjacielem Big Bossa. Sposób przedstawienia spowiedzi Big Bossa przywodzi na myśl Czas Apokalipsy Coppoli, w którym to niejaki kapitan Whillard wysłuchuje monologu pułkownika Kurtza, wyjaśniającego motywy swego działania. Whillardowi zlecono wcześniej zamordowanie Kurtza. Nie zapominajmy, że Kojima wielbi filmowe dzieło Coppoli.

– Nie obyło się rzecz jasna również bez luźnych nawiązań do historii powszechnej świata. Jako przykład niech posłuży chociażby postać Little Gray’a. Kiedy obejrzymy flashback w czasie sceny, gdy małpka chwyta za ręce Solida i Naomi, ujrzymy niemalże identyczną sytuację, która miała miejsce w rzeczywistości. Domyślacie się co za istota widnieje na fotografii?