Trofea w MGS4 mogą się wydawać proste, znajdź to, przynieś tamto, zrób tak ale jednak jest to tylko sprytnie zamaskowane złudzenie gdyż w rzeczywistości chętnych na platynę czeka naprawdę ostra jazda z najwyższymi poziomami trudności, choć konieczności ich zaliczania jeszcze nikt nie potwierdził to jednak czujcie się ostrzeżeni że nie będzie wcale tak łatwo jak z niektórymi grami w dzisiejszych czasach.

Brązowe

Liquid Sun – wpada po ukończeniu pierwszego aktu.

Solid Sun – wpada po ukończeniu drugiego aktu.

Third Sun – wpada po ukończeniu trzeciego aktu.

Twin Suns – wpada po ukończeniu czwartego aktu.

Old Sun – wpada po ukończeniu piątego aktu.

You enjoy all the killing, that’s why – w czasie większej potyczki PMC z rebeliantami należy zabić dużą liczbę przeciwników nie wychodząc z danej miejscówki, po zabiciu około 50 żołnierzy usłyszycie charakterystyczny dźwięk i głos Liquida z pierwszej części mówiący „You enjoy all the killing, that’s why” i Snake zwymiotuje po czym otrzymacie trofeum.

Laughing Octopus Doll – trzeba zdobyć lalkę Laughing Octopus, będzie to możliwe tylko w akcie drugim po pokonaniu Octopus w formie bestii przez zbicie całego paska staminy po czym należy lalkę zebrać przed wykończeniem Octopus w formie pięknej, lalka leży na łóżku w lewym dolnym rogu w pokoju po górnej prawej stronie patrząc na mapę w menu pauzy.

Frog Soldier Doll – tą lalkę będzie można zabrać w akcie pierwszym z garażu przed wyjściem na ulice z Vista Mansion jeżeli całą konfrontacje z oddziałem FROGS przejdziemy nie zabijając ani jednej żabki, lalka będzie obok pojedynczej opony pod ścianą.

Raging Raven Doll – podobnie jak w przypadku OCTOPUS tak i tego bossa trzeba pokonać w formie bestii nie zabijając po czym udać się na najwyższe piętro wieży gdzie w jednym z rogów czekać będzie lalka, do zebrania przed wykończeniem pięknej.

Crying Wolf Doll – tak jak w poprzednich wypadkach najpierw trzeba pokonać WOLF w formie bestii przez zbicie staminy po czym przed wykończeniem pięknej zebrać lalkę która znajdować się będzie dokładnie za miejscem startu drugiej fazy walki.

Screaming Mantis Doll – ostatnia bestia i ostatnia lalka zdobywana w identyczny sposób, lalka będzie czekała w podłużnym korytarzu na północ od wejścia.

Handle with Caution – w pierwszym akcie przed spotkaniem z Otaconem natrafiamy na lokacje w której można użyć posągu do uniknięcia patrolu przez udawanie części posągu, wystarczy wykonać kilkukrotnie tą kontekstową akcję a odpadnie trzymana przez Snake’a część rzeźby po czym wpadnie trofeum.

Hands Up! – należy zakraść się za przeciwnika zmusić do podniesienia rąk przez wycelowanie w plecy po czym go przeszukać.

Emotion Control – wystarczy użyć gazetki żeby odwrócić uwagę jednego z strażników tyle że nie może to być znajdowany tu i ówdzie playboy a gazetka z zdjęciami oddziału BB Corps.

Hurt me more! – wystarczy w dowolnej chwili przejąć kontrolę nad Metal Gear Mk.II/III i porazić prądem dowolnego przeciwnika.

Drum Can Addict – po zdobyciu metalowej beczki można ją wykorzystać do znokautowania wrogiego żołnierza przez turlanie się za co dostaje się to trofeum.

That Tune Is His Mind Control Music – podczas walki z jedną z bestii trzeba najpierw ją pokonać w formie bestii  po czym odczekać 3 minuty gdy walka przejdzie do tzw białego ekranu gdzie można robić pięknym fotki, wtedy ekwipujemy ipoda i puszczamy utwór Oishii Chuhan Seikatsu.

Overhead view — just like old times… – podczas aktu 4 na Shadow Moses wystarczy ustawić kamerę tuż nad głową Snake’a zupełnie jak to miało miejsce w poprzednich grach z serii.

LIQUID! – podczas sekwencji walki REX’a z RAY’em lub wcześniej w korytarzu pełnym Gekko  wystarczy przytrzymać trójkąt co spowoduje ryk REX’a i wrzask Snake’a.

Srebrne

Divine Wind – po zakupie u Drebina Tanegashimy czyli antycznego muszkietu wystarczy używać go do zabijania wrogów aż do momentu gdy strzał wywoła tornado które jest losowym zdarzeniem, broń najlepiej zakupić podczas aktu piątego gdy ceny w sklepie spadają o połowę (broń kosztuje okrągły milion punktów).

SUNLIGHT! – żeby zdobyć ten puchar trzeba odblokować Solar Gun czyli specjalny pistolet który ładujemy celując w słońce a po trafieniu w przeciwnika ogłusza go i zmusza do wyrzucenia wszystkich noszonych przy sobie przedmiotów, żeby go zdobyć trzeba najpierw skompletować wszystkie pięć lalek bossów po czym ukończyć grę, nie trzeba tego robić za jednym razem.

I Just Don’t Fear Death – wystarczy zakończyć alarm przez włączenie Corpse Camo (przeciwnicy myślą że Snake już nie żyje) który zdobywamy razem z emblematem Chicken lub osobno mając na koncie 51 kontynuacji.

Ghost Photography Addict – żeby zdobyć to trofeum wystarczy zrobić zdjęcie pięciu z trzydziestu duchów którzy nawiedzają wyspę Shadow Moses, lokalizacje wszystkich możliwych duchów znajdziecie tutaj.

FaceCamo Addict – żeby otrzymać ten puchar trzeba zdobyć dziesięć z trzynastu kamuflaży dla maski  Octo Camo którą Snake zdobywa po walce z OCTOPUS.  Twarze młodego Solida, młodego Solida z bandaną i Solida z MGS1 zdobywane są automatycznie o resztę trzeba się trochę bardziej postarać.  Twarze wszystkich czterech pięknych i bestii można zdobyć przez zbicie im paska staminy bez zabijania, twarz Drebina to nagroda za zdobycie 60 rodzajów broni, wizerunek Big Bossa to nagroda za zdobycie emblematu Big Boss, poza tym można zdobyć jeszcze kamuflaże Campbella, Otacona i Raidena w dwóch wariacjach, wystarczy tylko podczas odpowiednich Mission Briefing za pomocą Metal Gear Mk.II zderzyć sie kolejno z Campbellem, Otaconem, Naomi i Sunny, podczas zderzenia usłyszycie dźwięk zebranego przedmiotu i aktywacji Octo Camo co jest potwierdzeniem zdobycia nowej maski.

Can you feel my power now!!!? – podczas walki z Screaming Mantis można zdobyć obie jej lalki przez ich zestrzelenie i zebranie przed zakończeniem walki, podczas następnego przechodzenia gry lalki znajda się w naszym plecaku i można ich użyć żeby kontrolować wrogich żołnierzy (lalka Mantisa) jak i martwe ciała w poszukiwaniu przedmiotów i amunicji (lalka The Sorrow), wystarczy raz skorzystać z którejś żeby zdobyć puchar.

Crop Circle – po walce z Octopus gdy śledzimy Naomi w pewnym momencie trafiamy na szeroki brzeg rzeki, po drugiej stronie należy wtedy udać się w lewą odnogę ścieżki gdzie traficie na charakterystyczny krąg zrobiony przez UFO w wysokiej trawie i trofik wpada.

Are you an Otaku too? – trzeba znaleźć i obejrzeć w widoku FPP wszystkie plakaty z modelkami czekając aż Snake dany plakat skomentuje lub wyrazi dźwiękiem aprobatę.

Plakatów jest łącznie 4 sztuki po dwa na akt 2 i 3:

 • Pierwszy znajdziecie w Vista Mansion w pobliżu schodów prowadzących na piętro, trzeba zestrzelić obraz z dwoma nagimi postaciami.
 • Drugi znajduje się na piętrze Vista Mansion na suficie nad jednym z łóżek
 • Trzeci znajdziecie w ślepym zaułku do którego dostaniecie się skręcając w prawo przed parkiem podczas śledzenia członka ruchu oporu.
 • Czwarty plakat znajdziecie w pobliżu jednego z samochodów w miejscu gdzie śmigłowiec przeszukuje ulice.

You’re pretty good – podczas walki wręcz z Ocelotem w jej trzeciej sekwencji przeciwnik w pewnym momencie łapie Snake’a i trzyma go od tyłu, wbrew temu co pokazuje gra nie wolno wtedy nic robić aż do momentu gdy Ocelot rozluźni chwyt i pocałuje Solida w policzek, trofeum wpada i można już dalej okładać Ocelota.

Złote

Flashback Mania – podczas scenek jak i czasami podczas samej gry czy Mission Brefing w prawym górnym rogu ekranu wyświetla się przycisk X którego naciśniecie (szybkie wielokrotne duszenie) spowoduje wyświetlenie się tzw flashbacków czyli zdjęć i dialogów z poprzednich odsłon MGS przypominających pewne fakty, żeby zdobyć puchar trzeba obejrzeć wszystkie flashbacki których jest 38 sekwencji a łącznie przewijających się obrazków jest 273 z których każdy trzeba obejrzeć tylko raz, flashbacki audio i gameplayowe licznie występujące na Shadow Moses nie są wymagane do tego pucharu jednak przeszkodą w zaliczeniu trofeum mogą być dwa ukryte flashbacki podczas których nie widać przycisku X w rogu ekranu, maja one miejsce podczas sceny kiedy Outer Heaven miażdży Raidena (od momentu kiedy Jack krzyczy „Rose”) i w czasie scenki z Psycho Mantis kiedy znika odrzucając zbroję Screaming Mantis, jest to trofeum kumulatywne czyli nie trzeba obejrzeć wszystkich podczas pojedynczego przejścia gry.

Sounds of the Battlefield – trzeba zdobyć wszystkie utwory do ipoda z wyjątkiem tych ściąganych z sieci bądź odblokowywanych za pomocą kodu, tu zaczynają się schody na drodze do platyny ponieważ utworki zdobywamy w różny sposób, jedne po prostu znajdujemy w lokacjach gry inne dostajemy od rebeliantów lub PMC po sprezentowaniu im rationka, kilka znajdziemy podczas Briefing Files korzystając z MG Mk.II/III ale to utwór „Snake Eater” który jest nagroda za zdobycie wszystkich 40 rang sprawia najwięcej kłopotów, w praktyce jest to najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny puchar do zdobycia wymagający kilkukrotnego przejścia gry w tym na najwyższym poziomie trudności bez kontynuacji, alarmów, zgonów wroga, użytych racji i poniżej 5 godzin.

Oto wszystkie utwory jakie można znaleźć/ zdobyć i przesłuchać w MGS4:

 • Takin’ On Shagohod – posiadany od początku
 • Backyard Blues – posiadany od początku
 • Sea Breeze – posiadany od początku
 • Calling To the Night – posiadany od początku
 • Oishii Chuhan Seikatsu – posiadany od początku
 • Metal Gear 20 Years History (Part 1) – posiadany od początku
 • Metal Gear 20 Years History (Part 4) – posiadany od początku
 • Who Am I Realy ? – posiadany od początku
 • Test Subject Burns – posiadany od początku
 • MGS4 Integral Podcast 01 – posiadany od początku
 • Inori no Uta  – akt 1 na pokładzie Nomada podczas Mission Briefing
 • Show Time – akt 1 i 2 od jednego z rebeliantów po oddaniu mu racji bądź innego przedmiotu leczącego
 • MGS4 Love Theme (Action Version) – akt 1 i 2 od jednego z rebeliantów po oddaniu mu racji bądź innego przedmiotu leczącego
 • MPO+ Theme – akt 1 i 2 od jednego z rebeliantów po oddaniu mu racji bądź innego przedmiotu leczącego
 • Destiny’s Call – Break for The Fortress – akt 1 i 2 od jednego z rebeliantów po oddaniu mu racji bądź innego przedmiotu leczącego
 • Theme of Tara – akt 1, Militia Safe House
 • Zanzibarland Breeze – akt 1, Urbain Ruins
 • Level 3 Warning  – Advent Palace
 • Theme of Solid Snake – akt 1, Millenium Park
 • Boktai 2 Theme – akt 2 na pokładzie Nomada podczas Mission Briefing
 • The Fury – akt 2, Cove Valley Village
 • Rock Me Baby – akt 2, Confinement Facility
 • Metal Gear 20 Years History (Part 3) – akt 2, Confinement Facility
 • Sailor – akt 2, Vista Mansion
 • Bon Dance – akt 2, Marketplace
 • Shin Bokura no Taiyou Theme – akt 3 na pokładzie Nomada podczas Mission Briefing
 • Test Subjects Duality – akt 3, Midtown S Sector
 • Bio Hazard – akt 3, Midtown, trzeba przeszukać członka ruchu oporu
 • One Night in Neo Kobe City – akt 3, Midtown, trzeba przeszukać żołnierza PMC
 • On alert – akt 3, Midtown N Sector, trzeba udać sie za ostatnim żołnierzem który odłącza się od przebranego członka ruchu oporu
 • The Essence of Vince – akt 3, Echo’s Beacon, podczas walki z Crying Wolf na ostatnim piętrze
 • Lunar Knight Main Theme – akt 4 na pokładzie Nomada podczas Mission Briefing
 • Warhead Storage – akt 4, Tank Hangar, na końcu górnego szybu wentylacyjnego
 • Beyond the Bounds – akt 4, Tank Hangar, w zamkniętym pokoju na piętrze do którego dostaniemy się dopiero po otwarciu przez Otacona drzwi w magazynie głowic
 • Flowing Destiny – akt 4, Canyon
 • Opening Title „Old L.A. 2040” – akt 4, Nuclear Warhead Storage Building B2, po wpisaniu hasła 78925 w laboratorium Otacona
 • „Policenauts” End Title – akt 4, Nuclear Warhead Storage Building B2, po wpisaniu hasła 13462 w laboratorium Otacona
 • Metal Gear 20 Years History (Part 2) – akt 4, Nuclear Warhead Storage Building B2, w laboratorium podczas drogi powrotnej do windy
 • The Best Is Yet To Come – akt 4, Snowfield, w budynku z którego przechodzisz do następnej planszy
 • Yell „Dead Cell” – akt 4, Casting Facility, krótko przed wyjściem z lokacji
 • Metal Gear Solid Theme (The Document Remix) – akt 5, Ship Bow, pod włazem w pobliżu startu tej lokacji
 • Subsistence Action – zdobywany po jednym meczu w Metal Gear Online jednak ta usługa jest już niedostępna, do weryfikacji
 • Big Boss – nagroda za otrzymanie emblematu Big Boss
 • Snake Eater – nagroda za zdobycie wszystkich emblematów, pełna lista wszystkich emblematów znajduje się tutaj

I am THE expert on weapons – trzeba zdobyć wszystkie rodzaje broni za wyjątkiem tych które można odblokować za pomocą kodu, większość sztuk można zebrać od pokonanych przeciwników lub kupić wcześniej od Drebina, niektóre dostajemy również automatycznie od początku lub w pewnym momencie gry a o resztę trzeba się postarać zdobywając emblematy lub wpisując odpowiedni kod, łącznie wszystkich pukawek jest 70 (razem z tymi otrzymywanymi za kody), są to :

 • Mk.2 Pistol
 • Operator
 • GSR
 • Five Seven
 • PMM
 • PSS
 • G18C
 • Mk.23
 • Race Gun
 • Type 17
 • Desert Eagle
 • Desert Eagle Long Berrel
 • M1911 Custom
 • Thor .45-70
 • Solar Gun
 • P90
 • M10
 • MP7
 • VZ. 83
 • Bizon
 • MP5SD2
 • Patriot
 • AK 102
 • M4 Custom
 • Mk. 17
 • G3A3
 • FAL Carbine
 • AN94
 • XM8
 • Tanegashima
 • M14EBR
 • DSR1
 • SVD
 • VSS
 • Mosin-Nagant
 • M82A2
 • Rail Gun
 • HK21E
 • M60E4
 • PKM
 • Mk. 46 Mod 1
 • Twin Barrel
 • M870 Custom
 • Saiga-12
 • XM25
 • MGL-140
 • RPG-7
 • M72A3
 • Javelin
 • Fim-92A
 • Grenade
 • Petro Bomb
 • White Phosphorus Grende
 • Stun Grenade
 • Chaff Grenade
 • Smoke Grenade
 • Smoke Granade Yellow/Blue/Red/Green
 • Claymore
 • Sleep Gas Mine
 • C4
 • Sleep Gas Satchel
 • Stun Knife
 • Magazine
 • Playboy
 • Emotion Magazine
 • Mantis Doll
 • The Sorrow Doll

Infinite ammo – trzeba zdobyć bandanę którą dostajemy za przejście gry bez zabicia ani jednego przeciwnika czy bossa, można ją również kupić u Drebina za 5 milionów punktów.

Stealth Camouflage – trzeba zdobyć znany z poprzednich części kamuflaż termooptyczny który dostaniemy za przejście gry bez żadnego alarmu, kamuflaż można również kupić u Drebina za 5 milionów punktów.

Platynowy

The Legendary Hero – tradycyjnie należy odblokować wszystkie poprzednie puchary.

Autor: SALADYN