Zespół Wernera

Na początku Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots Otacon przekazuje Snake’owi wyniki badań, dotyczących procesu jego przyspieszonego starzenia. Okazuje się, że Solid cierpi na Zespół Wernera, chorobę genetyczną, która powoduje bardziej dynamiczne starzenie się organizmu. Dolegliwość tą, podobnie jak bezpłodność, Snake zawdzięcza swoim twórcom. Choroba, obecna w ciele już od chwili urodzenia, miała zapewnić zgon Węża po przekroczeniu przez mężczyznę odpowiedniej granicy wieku. Fakt ten rozwiał jednocześnie przypuszczenia co do tego, iż przyspieszone starzenie Solida było ubocznym efektem klonowania.

Czym jest Zespół Wernera? W jaki sposób działa i czym się objawia?

Zespół Wernera jest chorobą genetyczną, związaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem mechanizmów naprawy DNA. Syndromy dolegliwości są podobne do syndromów Progerii, lecz choroba ta, choć podobna w skutkach, odznacza się inną genezą.

Zespół Wernera powoduje defekt genu w kodzie DNA, znajdującym się w krótszym ramieniu ósmego chromosomu (zostało to genetycznie zaprogramowane w chwili narodzin trójki Wężów). Uszkodzenie to powoduje, iż komórki nie dzielą się w prawidłowy sposób. Zamiast dokonać 80 podziałów, ich możliwości kończą się na 30-40 podziałach. Konsekwencją tego jest przyspieszony proces starzenia.

Symptomy

Pierwsze symptomy choroby pojawiają się w okresie dojrzewania. Objawami takimi są niski wzrost, łysienie bądź siwienie włosów w wieku 20-30 lat, zmiany w głosie, delikatniejsza i cieńsza skóra, katarakta lub osłabienie wzorku. Osoby chore na Zespół Wernera cechują się ponadto delikatniejszą budową ciała. Człowiek chory odznacza się tzw. Ptasią Twarzą. Dolegliwość sprzyja wystąpieniu raka, chorób serca, czy katarakty. Człowiek dotknięty Zespołem Wernera rzadko kiedy dożywa 40 lat. Żaden z chorych nie przekroczył jeszcze wieku 50 lat.

U Solid Snake’a zaobserwować można wiele z wymienionych wyżej objawów. Są to chociażby delikatna skóra, twarz o lekko ptasich rysach, siwe włosy, starszy ton głosu, słabnący wzrok (wystarczy wcisnąć L1 podczas oglądania dokumentów danych Snake’owi przez Meryl w Akcie 1., w Advent Palace). Wąż ma 43 lata w trackie wydarzeń przedstawionych w MGS4, a więc zbliża się do górnej granicy, do której dożywają ludzie chorzy na zespół.

Zespół Wernera jest chorobą genów recesywnych. Dolegliwość nazwano od Otto Wernera, niemieckiego naukowca, który jako student opisał chorobę w swojej pracy doktorskiej z 1904 roku.

Autor – uci