Szpiegowskie cygara? Wybuchające cygara? Daleko im do tego co możemy zobaczyć w Metal Gear Solid 5. Snake robiący sobie przerwę na papierosa hołduje nie tylko tytoniowemu nałogowi lecz tym samym jest także w stanie przyspieszyć upływ czasu – tak wynika z rozmów aktorów przeprowadzonych w ramach japońskiej audycji Hideradio. W istocie jest to funkcja, której działanie w praktyce mogliśmy zobaczyć na zapowiedzi z targów E3, z tą różnicą, że mało kto wtedy w paleniu cygara widział sposób na zabicie czasu w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dobre i to, zbawcza funkcja fajek w MGSach nie od dziś jest znana ale co ze zdrowiem bohatera? Dymek na kilkanaście godzin najwidoczniej nie wpłynie na kondycję płuc palacza. Ten gość przetrwa wszystko a jak już przy tym jesteśmy, Hideo Kojima naprowadził nas na trop znaczenia nazwy Ground Zeroes.

I jakżeby inaczej tytuł wiąże się z motywem przewodnim gry czyli zemstą. W finale prologu dzieje się coś złego – tłumaczy Kojima – to wydarzenie jest strefą zero dla narracji Snake’a. Ojciec kładzie szczególny nacisk na aspekt wprowadzenia w historię piątki i mocno zaznacza, że bez jej znajomości wątek odwetu z głównej części gry pozostanie niezrozumiały. Kojima po raz kolejny nie uraczył nas wyjaśnieniami czy taką introdukcję, niezbędną dla poznania fabuły, trzeba będzie kupić oddzielnie.

Poza scenariuszem, dużą rolę odgrywać taktyczne aspekty gameplay’u. Tutaj Kojima ponownie na światło dzienne wyciąga znaczenie dla całego konceptu gry funkcji społecznościowych. Designer podpowiada, iż szpiegowskie operacje nie odbywają się nigdy bez wsparcia i wywiadu, rozpoznania terenu. W ten enigmatyczny sposób mamy rozumieć rolę graczy w reżyserii rozgrywki. Dużo w tym myśli zaczerpniętej z Peace Walkera. Wracając do wspomnianego podcastu, dyskutanci ujawnili, iż w ramach poszczególnych misji, Snake może zabrać ze sobą towarzysza. Wspólnik posiada to samo wyposażenie co Snake i na chwilę obecną to dobry powód by uznać taką opcję za zapowiedź powrotu trybu kooperacji. Podsumowując słowami Kojimi: slogan piątki a więc „Tactical Espionage Operations” zamiast tradycyjnego „Tactical Espionage Action” został użyty ponieważ produkcja miesza punkt widzenia klasycznego MGSa, styl Peace Walkera wraz z możliwościami otwartego świata. I w tej mieszance czeka na Was inny świat.

Źródła: 1, 2